Janka Orłowska mimo nacisków ze strony ojca odrzuca oświadczyny statecznego kawalera. Pragnie od życia czegoś więcej niż tylko bycia żoną. Targana pragnieniem wolności wyjeżdża z prowincjonalnego Bukowca do Warszawy. Jej marzenie o aktorstwie zaczyna się spełniać. Dostaje angaż w teatrze, lecz świat, w który wkracza znacznie odbiega od jej wyobrażeń. Pełne zawiści środowisko artystyczne zaczyna wkrótce tłamsić szanse na sukces Janki. Jak dziewczyna poradzi sobie w świecie wielkich kłamstw, gdzie przyjaźń i miłość zdają się nie istnieć?
„Komediantka" powstała na podstawie osobistych przeżyć autora związanych ze światem teatru. Kontynuacją historii losów Janki Orłowskiej jest powieść „Ferment".
Władysław Reymont (1867-1925) – polski powieściopisarz, nowelista. Laureat literackiej Nagrody Nobla. Uznawany za jednego z najwybitniejszych pisarzy Młodej Polski. W jego twórczości tradycje realistycznej prozy przenikają się z elementami naturalizmu. Największym osiągnięciem pisarza jest pisana w ciągu dekady powieść „Chłopi". Przedstawia realistyczny obraz wiejskiej społeczności końca XIX wieku. Reymont stworzył nie tylko syntezę polskiej wsi, ale także próbował uogólnić problem egzystencji człowieka w świecie przyrody. Dzieła Reymonta były wielokrotnie tłumaczone na języki obce, stały się także przedmiotem licznych adaptacji scenicznych oraz filmowych. Najważniejsze utwory to: „Chłopi", „Ziemia obiecana", „Wampir", „Komediantka".